Римска гробница – Хисаря е впечатляващ паметник на късноантичната архитектура и култура, включен в списъка на 100-те национални туристически обекта (No 67A). Тя се намира на около 300 м югозападно от археологическия резерват, достъпна чрез пешеходна алея, започваща южно от минералния извор Момина сълза.
Гробницата, открита случайно през 1957 г., се състои от засводен коридор-стълбище и правоъгълна гробна камера (4,29 х 2,78 м, височина 2,35 м). Коридорът е изграден от два зида, преминаващи в свод, който води към погребалната камера през вход, оформен от каменни блокове. Подът на камерата е украсен с красива разноцветна мозайка, изпълнена в техниката opus verticulatum, с геометрични мотиви, наподобяващи цветен килим. Централният квадрат е изработен от сложни фигури – шестоъгълници и квадрати, изработени от черни, червени и бели камъчета, споени с розов хоросан.
Камерата включва две гробни легла, ориентирани изток-запад, изписани със стенописи, изобразяващи драперии. Стените са украсени с изображения на мраморни плочи и цветя, символизиращи райската градина. В камерата има шест ниши, използвани за погребални дарове.
Гробницата датира от IV век и вероятно е принадлежала на знатно семейство – робовладелец, сановник или военачалник от местната аристокрация. Тя е била използвана два пъти – първоначално за кремация, а по-късно за трупополагане, като тогава са добавени гробните легла. Уникалността ѝ се дължи на архитектурните особености, стенописите и подовата мозайка – единствената от този вид, открита в България.
Днес гробницата е експонирана в автентичния си вид, позволявайки на посетителите да се докоснат до римското наследство на Диоклецианополис. Разположението ѝ близо до природни и културни забележителности я прави леснодостъпен и вълнуващ обект за посещение.
Повече информация може да намерите тук.